Když byly naše děti malé, tak jsem pro ně napsal knihu plnou krátkých pohádek s poučením. Tu jsem si později nechal namluvit jako audioknihu, a protože jsem měl ještě nějaké pohádky v zásobě, rozhodl jsem se je vydat jako druhou audioknihu. Jenže tady jsem narazil. Muž, který mi namluvil předchozí pohádky, mne tentokrát odmítl s tím, že můj nový počin má sice potenciál, ale není tak dobrý, aby tomu propůjčil svůj hlas a své jméno. K jeho cti slouží, že mi dal konkrétní tipy, co by se mělo předělat, aby se kvalita díla zvýšila.
Mě naopak ke cti neslouží to, že mne jeho kritická zpětná vazba a odmítnutí vedly k tomu, abych dal pohádky na hodně dlouho k ledu. Vědomí toho, kolik práce mi dala první kniha a představa dalšího přepisování, několika koleček úprav a kontrol mne paralyzovala. Vůbec se mi do toho nechtělo, protože jsem věděl, že to bude dřina, která si vyžádá velké množství času. Musím se přiznat, že mnohdy bych chtěl, aby věci šly snadno a rychle, aby se daly udělat bez práce, podobně jako když „vaříme“ instantní polévku. Šup, šup a je hotovo.
Jenže v životě to tak snadné není, nežijeme totiž v ráji. V první epizodě jsem mluvil o Adamovi, o tom, jak svou pasivitou zničil společenství mezi lidmi a Bohem. Tehdy mu Bůh řekl následující: Kvůli tobě nechť je země prokleta; po celý svůj život z ní budeš jíst v trápení. Vydá ti jenom trní a hloží a budeš jíst polní byliny. V potu své tváře budeš jíst chléb, dokud se nenavrátíš do země, z níž jsi byl vzat. Prach jsi a v prach se navrátíš.
Dnes se dobře prodávají tituly jako „Čtyřhodinový pracovní týden“, „Minutový manažer“ nebo knihy, jejichž název obsahuje klíčová slova „snadno a rychle“ a někteří lidé tvrdí, že máme dělat jen to, co nás baví. Pravdou však je, že práce, vztahy, budování nebo udržování kondice a další věci vyžadují čas a úsilí. Když nás to navíc baví a je u toho zábava, tak je to bonus navíc, nikoli znamení, že pokud to chybí, danou věc nemáme dělat. Někdo řekl, že co nic nestojí, za nic nestojí. Chceme-li něčeho dosáhnout, bude nás to něco stát – minimálně naše vlastní úsilí.
Nakonec jsem se rozhodl, že se pokusím audioknihu pohádek dotáhnout do konce. Rozhodně to nešlo samo a musel jsem se popasovat se všemi věci, které mne na začátku odrazovaly – přepisování pořád dokola, promýšlení, jak to vyjádřit lépe, opakovaná kritická zpětná vazba, peníze investované do redaktora a korektora. Od prvního odmítnutí až po vydání audioknihy Zaječí příběhy to trvalo tři roky. Ale když se dívám zpátky, stálo to za to. Ne proto, že bych si pohádkami vydělal, to rozhodně ne, ale naučil jsem se o kousek více o tom, co znamená vytrvalost v praxi, překonávání svého pohodlí atd. Všechny tyto věci se mi hodí v různých oblastech života, včetně tvorby tohoto projektu.
Někde jsem četl myšlenku, že jeden realizovaný průměrný nápad je lepší než sto skvělých nápadů v šuplíku. V Bibli čteme, že jsme stvořeni k Božímu obrazu. K obrazu toho, kdo stvořil celou zemi ve vší její rozmanitosti, k obrazu toho, kdo stvořil každého z nás, a to jedinečným způsobem. Pokud vnímáte touhu něco vytvořit, pustit se do něčeho, začít dělat něco pro sebe, svou rodinu nebo okolí, chci vás povzbudit, abyste to zkusili, navzdory tomu, že možná vidíte spoustu překážek, které budete muset překonat. Protože pokud zvolíte dobrou věc, tak to nakonec bude stát za to.
Na závěr mám pro vás několik otázek k přemýšlení:
- Je nějaká věc, kterou vnímáte jako dobrou, kterou byste chtěli realizovat nebo alespoň vyzkoušet, akorát se vám do ní nechce pustit, protože víte, že to nepůjde snadno?
- Kdybyste měli vyjmenovat několik dobrých důsledků toho, když byste tu věc dotáhli do konce nebo se do ní alespoň pustili, jaké by to byly?
- Jaké tři největší překážky nebo obavy vnímáte?
- Jaký další krok podniknete pro realizaci toho, co chcete udělat nebo vyzkoušet?
…
Díky že jste dočetli až sem. Přeji nám všem, abychom své dobré nápady nenechávali nepublikované někde v šuplíku, ale abychom se s odvahou a vytrvalostí pouštěli do věcí, které mohou pozitivně ovlivnit lidi kolem nás. Vždyť obdarování, která jsme od Boha dostali, nejsou určena k tomu, abychom je někam zakopali, ale k tomu, abychom je použili. Pokud se vám dnešní epizoda líbila, nezapomeňte se o ní podělit s někým dalším.