Vítejte u první epizody projektu Lepším mužem, ve kterém chci přemýšlet zejména nad různými epizodami ze života chlapů, ať již z historie nebo z dnešní doby. Cílem těchto zamyšlení nad osudy druhých je nás inspirovat k tomu, abychom se stávali lepšími muži, než jsme teď.
A jak jinak začít než u prvního muže ze všech, u Adama. Adamům příběh je zaznamenán v Bibli a pro dnešní přemýšlení jsem vybral jen pár střípků z jeho života. Ten první je zapsán v 2. kapitole knihy Genesis, kde čteme toto: „Když vytvořil Hospodin Bůh ze země všechnu polní zvěř a všechno nebeské ptactvo, přivedl je k člověku, aby viděl, jak je nazve. Každý živý tvor se měl jmenovat podle toho, jak jej nazve. Člověk tedy pojmenoval všechna zvířata a nebeské ptactvo i všechnu polní zvěř. Ale pro člověka se nenašla pomoc jemu rovná.“ (Gn 2,19-20 ČEP)
Adam byl v té době jediným člověkem na zemi a dostal od Boha zvláštní úkol – pojmenovat všechna zvířata na zemi. Adam se zde projevil jako aktivní muž a opravdu všechna zvířata, nebeské ptactvo i všechnu polní zvěř pojmenoval. Měl jasný úkol a podařilo se mu ho splnit.
Je zajímavé, že i my dnes někdy potřebujeme plnit stejný úkol – něco pojmenovat. Když astronom objeví nějakou planetku ve vesmíru, botanik dosud nepopsanou rostlinu, zoolog dosud neobjevené zvíře, musí ho nějak pojmenovat. Dnes již na to nemusí být sám, dokonce je mnohdy omezen různými pravidly. Ale nemusíme být vědci, abychom řešili problém s pojmenováním, stačí když muž se ženou čekají dítě. Musí řešit stejný úkol – vybrat mu jméno. A to může být problém, obzvlášť pokud každý pochází z jiného národa nebo v původních rodinách manželů platila vzájemně se vylučující pravidla.
Adam nebyl omezen pravidly, ale na druhou stranu mu jisté potíže mohla činit kvantita, protože neměl pojmenovat jedno dítě, ale všechna zvířata. Přesto se do toho nejen pustil, ale také to dokončil.
Když později Bůh stvořil ženu a přivedl ji k němu, možná i pod vlivem předchozí aktivity pronesl: „Toto je kost z mých kostí a tělo z mého těla! Ať muženou se nazývá, vždyť z muže vzata jest.“ (Gn 2,23 CEP)
Nejen že vyjádřil radost z ženy, ale také ji pojmenoval.
Jenže Adam nebyl ve všech situacích tak aktivní, jako byl ve své první práci. O něco později se had dal do řeči s Evou a snažil se ji přimět k tomu, aby porušila jediný Boží zákaz, který měli. Adam zůstal pasivní a nic neudělal. Ani se nevmísil do rozhovoru, ani Evě nezabránil okusit zakázané ovoce.
Žena viděla, že je to strom s plody dobrými k jídlu, lákavý pro oči, strom slibující vševědoucnost. Vzala tedy z jeho plodů a jedla, dala také svému muži, který byl s ní, a on též jedl. (Gn 3,6 CEP)
Adam nejen Evě nezabránil jíst plod, který neměla, ale také ho jedl. V klíčovém okamžiku, kdy měl zajistit splnění Boží vůle, selhal, protože byl pasivní.
I nám chlapům hrozí, že v některých oblastech, zejména vztazích s druhými nebo i s Bohem, zůstaneme pasivní. Ne nadarmo jedním ze stereotypních pohledů na nás muže je chlap povalující se u televize, s pivem v ruce. Samozřejmě odpočinek je potřeba, ale někdy je motivem sledování televize nebo displejů mobilního telefonu prokrastinace, nezájem nebo neochota přijmout zodpovědnost.
Poslední věcí, kterou chci dnes zmínit o Adamovi, je to, že se v jedné chvíli ocitl mezi mlýnskými kameny. Na jedné straně byla Eva, která porušila Boží příkaz a jedla zakázané ovoce, na druhé straně byl Bůh, který se až doposud o Adama skvěle staral. Adam dal přednost Evě, též jedl, a tak zničil svůj vztah s Bohem. I my, kteří se považujeme za křesťany, se někdy dostáváme do situací, kdy musíme volit, zda v dané chvíli upřednostníme poslušnost Bohu nebo hřích, zda svůj čas věnujeme modlitbě, četbě Bible, bytí s Bohem, službě jemu nebo zda čas a energii dáme něčemu jinému. A i pokud nejsme křesťané, tak mnohdy musíme volit, zda investujeme čas do věcí, které jsou dobré, jako třeba vztahy, péče o kondici, osobní rozvoj, nebo ho vyplácáme na sledování mnohdy bezduchého digitálního obsahu.
V tomto podcastu chci o jednotlivých příbězích chlapů mluvit zejména z toho důvodu, že nás mohou inspirovat k přemýšlení nad vlastními životy. Protože mnohé věci, které stály v pozadí jednání jiných chlapů, se týkají i nás. A tak vždy na konci každého dílu položím jednu či více otázek a chci vás požádat, abyste si vyhradili trochu času, odpověděli na ně a pokusili se podle svých odpovědí nějak pozměnit svůj život, pokud to bude potřeba. Věřím, že tak se můžeme v životě posunout zase o kousek dál, snad správným směrem.
Takže tři dnešní otázky:
- Jsi spíše aktivní nebo pasivní člověk?
- Vnímáš v současnosti nějakou věc, do které se nějakým způsobem cítíš volán nebo prostě jen je před Tebou?
- Pokud máš před sebou nějaký úkol, jaké tři věci uděláš v příštích dnech pro to, abys ho posunul kupředu?
…
Děkuji za čas, který jste věnovali čtení prvního článku z projektu Lepším mužem. Pokud se vám myšlenka tohoto projektu líbí, budu moc rád, když o něm dáte vědět druhým lidem, ať již osobně nebo sdílením někde ve virtuálním prostoru, kde se pohybujete. Děkuji a přeji vám i sobě, abychom byli aktivními všude tam, kde je nás potřeba a pokud jsme křesťané, abychom všechny své aktivity dělali s Bohem, ne sami z vlastních sil.